+421 47/437 0961

obchod@farmamacove.sk

a

Kompletný sprievodca pestovaním

Chilli papričky sú jedny z najobľúbenejších a najuniverzálnejších plodín pestovaných po celom svete. Papričky s pikantnou chuťou majú množstvom variantov, cez sladké papričky až po ohnivé.

Pestovanie vo vlastnej záhrade je skutočnou radostou pre všetkých záhradkárov, ktorí si radi vychutnávajú chuť týchto pikantných pochúťok. Vo fóliovníku je pestovanie chilli ešte jednoduchšie a efektívnejšie.

Chilli blog

Voľba Chilli semienok a príprava

Voľba správnej odrody chilli je kľúčovým prvým krokom. Chilli papriky sa delia podľa stupňa pikantnosti, farby,tvaru a veľkosti. Môžete si vybrať odrody ako Carolina Reaper, Jalapeño, Habanero, Scotch Bonnet, Cayenne a mnoho ďalších.

  • Pred vysiatim by mali byť semienka ponorené do vlažnej vody na niekoľko hodín, čo pomôže urýchliť klíčenie.
  • Pripravte si kvalitný výsevný substrát, do ktorého zasejete semienka do malých kvetináčov alebo buniek rastlinnej palety.
  • Zasejte 1-2 semienka do každej z buniek, asi 1-2 cm hlboko.
  • Umiestnite tieto kvetináče alebo palety na teplé miesto, ideálne kde je teplota konštantne okolo 25-30 stupňov Celzia.
  • Takéto prostredie poskytne ideálne podmienky pre klíčenie semien.

Pestovanie vo fóliovníku

Pestovanie chilli papriky vo fóliovníku je vynikajúcou voľbou, pretože poskytuje kontrolu nad klimatickými podmienkami a umožňuje vám pestovať túto teplomilnú plodinu aj v chladnejších podmienkach.

Keď sú vaše sadeničky papriky pripravené na presadenie (keď dosiahnu výšku približne 15 cm), pripravte si fóliovník. Vyčistite ho a uistite sa, že je zbavený od škodcov, burín a chorôb. Pôdu vo fóliovníku by ste mali predbežne pripraviť pridaním kompostu alebo organickej hmoty, aby ste zlepšili jej štruktúru a živinový obsah.

Chilli papričky by mali byť vysadené vo fóliovníku na vzdialenosť približne 45 cm od seba. Môžete ich zasadit do riadkov alebo v šachovnicovom vzore.

Zamulčujte pôdu okolo rastlín, aby ste pomohli udržať vlhkosť a zabranili rastu burín. Môžete použiť mulčovaciu kôru alebo tkanú fóliu.

Carolina reaper
Starostlivosť o Chilli papričky

Papričky potrebujú pravidelnú zálievku, ale neprospieva im keď sú premočené. Príliš veľa vody môže spôsobiť choroby a hnilobu koreňov. Zároveň však musíte zabezpečiť, aby pôda nikdy nevyschla úplne. Sú teplomilné rastliny, takže by mali byť pestované pri teplote medzi 20 a 30 stupňami Celzia. V noci by teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov.

Vo fóliovníku by mala byť dostatočná cirkulácia vzduchu, aby sa predišlo vzniku plesní a iných chorôb. Pravidelná kontrola a ošetrovanie rastlín proti škodcom, ako sú vošky, je tiež dôležitá.

Zber chilli papričiek

Chilli papričky sú pripravené na zber, keď dosiahnu svoju plnú farbu – červenú, zelenú, oranžovú, žltú alebo hnedú, v závislosti od odrody. Môžete ich zbierať buď v plne zrelom stave, alebo mierne nezrelé, ak preferujete menej pikantnú chuť. Po zbere môžete papričky konzumovať čerstvé, sušiť, mraziť alebo spracovať na omáčky, prášok, šťavu alebo konzervovať v sladkokyslom náleve.

 

Majte na pamäti, že pri manipulácii s chilli papričkami by ste mali vždy nosiť rukavice, pretože kapsaicín, látka, ktorá spôsobuje ich pikantnosť, môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí.

Pestovanie chilli papričiek vo fóliovníku je zábavný a odmeňujúci projekt, ktorý vám umožní mať vlastné chilli papričky po celý rok. Takže,či už ste začiatočník v záhradkárčení alebo skúsený pestovateľ, vyskúšajte pestovanie chilli papričiek vo fóliovníku a užite si chuť a uspokojenie z vlastnoručne pestovaných plodín.

Carolina reaper
Chilli ako dobrodružstvo

Chilli ako dobrodružstvo

Chilli - korenie, ktoré si získalo svoje miesto v kuchyniach a na jedálnych stoloch po celom svete. Je to tá prísada, ktorá mení obyčajné jedlo na úžasný zážitok plný chutí a emócií. Ale prečo je chilli tak obľúbené medzi milovníkmi jedla a dobrodružstva? Poďme sa...

Chilli do každodenných jedál

Chilli do každodenných jedál

Tipy pre pridanie chilli do každodenných jedál bez straty rafinovanosti a chuti   Chilli papričky sú vynikajúci spôsob ako oživiť každodenné jedlá, pridať im hĺbku chuti a dokonca aj môžu priniesť zdravotné výhody. Napriek tomu mnoho ľudí váha pridať chilli do...

Pikantné recepty pre dvoch

Pikantné recepty pre dvoch

Ako vytvoriť romantickú večeru s pomocou chilli omáčok od firmy Farma Macove? Pikantné recepty pre dvoch   Predstavte si túto scénu: Slnko sa pomaly schováva za horizont a jeho posledné zlaté lúče padajú do vášho obývacieho priestoru. Mäkké sviečky vytvárajú...