+421 47/437 0961

obchod@farmamacove.sk

a

Tipy pre pridanie chilli do každodenných jedál bez straty rafinovanosti a chuti

 

Chilli papričky sú vynikajúci spôsob ako oživiť každodenné jedlá, pridať im hĺbku chuti a dokonca aj môžu priniesť zdravotné výhody. Napriek tomu mnoho ľudí váha pridať chilli do svojich pokrmov, obávajúc sa, že to pokazí jemnú rovnováhu medzi ingredienciami alebo že jedlo bude neznesiteľne pikantné. Ale s tipmi od Farma Macove môžete začať experimentovať s chilli vo vašej kuchyni bez obáv.

  • Začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu

Ak ste nováčikom v používaní chilli papričiek, začnite opatrne. Pridajte len malé množstvo (napríklad polovicu červenej chilli papričky) do svojho jedla a ochutnajte ho. Ak je pre vás chuť príliš slabá, postupne pridávajte viac chilli, kým nedosiahnete požadovanú intenzitu.

 

  • Spoznajte svoje chilli

Existuje veľa druhov chilli papričiek s rôznymi stupňami pálivosti a chuti. Niekedy stačí len výber správnej chilli, aby ste dosiahli želaný efekt. Napríklad jalapeño papričky sú mierne pikantné a majú čerstvú, zeleninovú chuť, ktorá sa hodí do mnohých jedál. Papričky Caroliny reaper sú naopak veľmi silné a majú ovocný podtón, čo ich robí skvelým doplnkom pre sladké a kyslé omáčky.

 

  • Používajte celé sušené chilli

Sušené celé chilli papričky ponúkajú jemnejšiu chuť ako čerstvé alebo mleté varianty. Sú ideálne pre pomalé varenie, ako je dusená zelenina alebo guláše, keďže postupne uvoľňujú svoju pikantnosť do pokrmu. Skôr než ich pridáte do jedla, odporúča sa ich opražiť na suchej panvici na pár sekúnd z každej strany – to uvoľní esenciálne oleje a zvýrazní ich chuť.

  • Využite umenie kombinovania chutí

Pridanie chilli do jedla nemusí byť len o pikantnosti – je to aj o tom, ako dokáže táto ingrediencia harmonizovať s ostatnými chuťami. Skombinujte našu Carolinu reaper chilli so sladkou chuťou (napríklad medom, javorovým sirupom alebo hnedým cukrom), aby ste zmiernili jej pálivosť a vytvorili komplexnejšiu chuť. Rovnako môžete využiť aj kyslosť (napríklad limetkovú šťavu alebo balzamikový octot) na vyváženie pikantnosti. Tieto vlastnosti nájdete aj v našej jablkovej chilli omáčke.

 

  • Nezabúdajte na protijedy

Ak sa aj napriek opatrnému pridaniu chilli do jedla stane, že bude príliš pikantné, nezúfajte! Existuje niekoľko protijedov, ktoré vám pomôžu zachrániť situáciu. Napríklad mliečne výrobky ako jogurt, smotana alebo syr dokážu neutralizovať pálivú chuť. Rovnako zázračne pôsobí aj avokádo, kokosové mlieko či mrkva.

 

  • Zhrnutie:

Pridanie chilli do každodenných jedál nemusí byť zložité ani riskantné – stačí len poznať svoje ingrediencie a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Vďaka týmto tipom sa naučíte experimentovať s chilli tak, aby vaše pokrmy zostali pikantné a zároveň  chutné. Možno si dokonca zamilujete tú iskru pikantnosti, ktorá vašim jedlám dodať úplne nový rozmer.

Dobrú chuť praje Farma Macove – slovenskí pestovateľ Caroliny reaper

[sb_facebook_feed _builder_version=“4.20.4″ _module_preset=“default“ theme_builder_area=“post_content“ hover_enabled=“0″ sticky_enabled=“0″][/sb_facebook_feed]